W związku z ogłoszeniem rozporządzenia Rady Ministrów z 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz otrzymywanych pytań dotyczących obowiązujących zasad w czasie ferii, poniżej publikujemy komunikat do zgłaszanych wątpliwości.
Przypominamy, że zasady obowiązują w okresie od 28 grudnia do 17 stycznia.
Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r.[1], a konkretnie § 10 ust. 15, prowadzenie przez przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w PKD w dziale 93.0) polegającej na organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego jest dopuszczalne po spełnieniu łącznie następujących warunków:
1) wyłącznie w przypadku sportu zawodowego[AJ1] [2] lub zawodników pobierających stypendium sportowe, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, lub zawodników będących członkami kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej, lub reprezentacji paraolimpijskiej, lub uprawiających sport w ramach ligi zawodowej w rozumieniu tej ustawy, lub dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy;
2) ich organizowania bez udziału publiczności.
Dzieci i młodzież uczestnicząca we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy może uczestniczyć:
- we współzawodnictwie sportowym;
- zajęciach sportowych;
- wydarzeniach sportowych.
Aby uczestniczyć ww. aktywności sportowej niezbędne jest posiadanie dokumentu wystawionego przez polski związek sportowy, którym może być również aktualna licencja zawodnicza (za taki dokument uznaje się również licencje polskich związków sportowych wydane w zakresie każdego szczebla współzawodnictwa sportowego np.: okręgowe, wojewódzkie).
Tytułem przykładu w zajęciach sportowych (np. treningu) na stoku narciarskim może uczestniczyć dziecko znajdujące się w kadrze juniorów polskiego związku sportowego.
Niezależnie od powyższego w przypadku zawodników niepełnoletnich zastosowanie mają również przepisy § 11gg ust. 1-3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem covid-19:
1. W roku szkolnym 2020/2021 w czasie ferii zimowych, o których mowa w § 11gd, wypoczynek, o którym mowa w art. 92a-92t i art. 96a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, jest organizowany wyłącznie w kraju. Nie organizuje się wypoczynku za granicą.
2. Wypoczynek, o którym mowa w ust. 1, jest organizowany wyłącznie w formie:
- półkolonii dla dzieci uczęszczających do klas I-IV szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowej;
- obozów szkoleniowych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe lub art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2017 r., dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego oraz uczniów oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.
3. Nie organizuje się wypoczynku w formach innych niż wymienione w ust. 2
Zgodnie z art. 92a ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty – Ilekroć w art. 92b-92t i art. 96a jest mowa o wypoczynku, należy przez to rozumieć wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku.
Mając na uwadze powyższe przepisy należy wskazać, że w okresie od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. dopuszczalne jest organizowanie obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego oraz uczniów oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.
Dz. U. poz. 2316
[2] w rozumieniu art. 2 pkt 143 rozporządzenia Komisji nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wew[1]nętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn.)
[AJ1]Sport zawodowy oznacza uprawianie sportu w taki sposób, w jaki świadczy się pracę lub usługi za wynagrodzeniem, bez względu na to, czy pomiędzy sportowcem zawodowym a odpowiednią organizacją sportową istnieje formalna umowa o pracę czy też nie, w przypadku gdy wynagrodzenie przekracza koszty uczestnictwa i stanowi znaczącą część dochodów dla sportowca. Koszty podróży i zakwaterowania związane z uczestnictwem w zawodach sportowych nie są uważane za wynagrodzenie dla celów niniejszego rozporządzenia.
Zaświadczenie Wojewódzkiego ZPN umożliwi organizację treningów dzieci i młodzieży w okresie kwarantanny narodowej
PIŁKA DLA WSZYSTKICH 30.12.2020 r.
(przedruk ze strony ZZPN)
Drużyny dziecięce i młodzieżowe klubów będących członkami PZPN i danego WZPN oraz uczestniczące we współzawodnictwie sportowym mogą powrócić na boiska w czasie kwarantanny narodowej. Warunkiem jest uzyskanie stosownego zaświadczenia od Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej.
WZPN-y zostały upoważnione przez PZPN do wystawiania niezbędnych dokumentów uchwałą Komisji ds. Nagłych z dnia 29 grudnia. Taki zabieg ma na celu usprawnienie procesu wydawania zaświadczeń, bez których organizacja zajęć, meczów, turniejów i innych wydarzeń piłkarskich jest niezgodna z prawem.
Aby uzyskać zaświadczenie należy zgłosić się do odpowiedniego Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej.
Jednocześnie PZPN przypomina, że nawet po uzyskaniu stosownych dokumentów wszelkie wydarzenia, zajęcia i współzawodnictwo sportowe mogą odbywać się jedynie bez udziału publiczności.
Piłkarze amatorzy dłużej poczekają na powrót na boisko
PIŁKA DLA WSZYSTKICH 12.01.2021 r.
(przedruk ze strony ZZPN)
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz Minister Edukacji Narodowej Przemysław Czarnek poinformowali o nowych decyzjach dotyczących walki z pandemią koronawirusa. Jedna z nich jest bardzo ważna dla piłkarzy amatorów.
Chodzi o będący elementem tzw. narodowej kwarantanny zakaz trenowania i rozgrywania meczów, który początkowo miał obowiązywać do 17 stycznia, lecz został przedłużony do 31 stycznia.
Minister Niedzielski zasugerował także, że należy uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na luzowanie obostrzeń. Powrót na boiska 1 lutego stoi więc również pod znakiem zapytania.
Przypomnijmy, że drużyny dziecięce i młodzieżowe klubów będących członkami PZPN i danego WZPN oraz uczestniczące we współzawodnictwie sportowym mogą trenować i grać w czasie kwarantanny narodowej. Warunkiem jest uzyskanie stosownego zaświadczenia od Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej.
Dozwolone są też treningi i mecze z udziałem zawodowych piłkarzy.
Oldboje muszą więc poczekać na powrót na boisko.